company logo

Dom Pielęgnacja roślin pokojowych

Pielęgnacja roślin pokojowych
CIESZYNIANKA WIOSENNA PDF Drukuj Email

CIESZYNIANKA WIOSENNA  (HACGUETIA EPIPACTIS)  RARYTAS

Występuje w północno-wschodnich Włoszech , na Słowacji i Chorwacji.
W Polsce na Pogórzu Cieszyńskim. Jest byliną tworzącą przyziemną rozetę zielonych liści wyrastających z przyziemnego kłącza. Dorasta do 15-20 cm.i jest całkowicie mrozoodporna.
Lubi miejsca ocienione a ziemia powinna być wilgotna i żyzna , Przy uprawie w ogrodzie lubi żwirowate i cały czas wilgotne podłoże.Podczas suszy nie zapomnij o podlewaniu  !!!!!!.  Zakwita wiosną i utrzymuje kwiatostany od marca do maja.
Wyjątkową ozdobą tej rośliny są żółto-cytrynowo-zielone kwiaty , w czasie kwitnienia tworzy wyjątkowo ozdobne kępy.
Bylina ta rozrasta się bardzo powoli .  W naszych ogrodach . Jest rarytasem .
ROZMNAŻANIE
Wysiewamy nasiona zaraz po ich dojrzeniu  , czyli kwiecień , maj
Podziału rośliny matecznej możemy dokonać w marcu przed kwitnieniem lub póżną jesienią.
jeśli kupimy kwitnącą sadzonkę radzę po kwitnieniu obciąć  przekwitłe kwiatostany , lepiej się wtedy ukorzeni .( dotyczy to szczególnie zakupionych sadzonek kopanych z gruntu)
ZASTOSOWANIE
Na skalniaku wygląda królewsko jako solitier
Do wiosennego ogrodu idealna na rabatki mieszane z pierwiosnkami lub fiołkami .Wygląda wtedy bardzo dostojnie , bogato  i nikt nie przejdzie obojętnie obok tej rośliny
w Polsce roślina ta jest pod ścisłą ochroną . Należy zatem ją kupować u hodowców a nie wolno wykopywać ze stanowisk naturalnych.

Taką sadzonkę wysyłam (przykładowa wielkość) . Śmiało  kupujmy sadzonki , które już kwitły i mają przynajmniej 6 listków . Sadzimy maluchy w cieniu , gdyż cień drzew czy krzewów zapewnia jej spokój i dobry rozrost w następnych latach

Jeśli tej roślince poświęcimy niewiele  czasu i okażemy trochę serca , dobrze się zadomowi w naszym ogrodzie i utworzy piękne kępy. a oczy zazdrośników niech patrzą i podziwiają

Zosia

 
SKRĘTNIK Стрептокарпусы/ Streptocarpus PDF Drukuj Email

zdjęcie : kwiaty młodego skrętnika

( łac. Streptocarpus) jest bardzo wdzięczną, piękną i nie wymagającą rośliną. Zaletą tej rośliny jest to , że kwitnie przez większą część roku ok . 8 miesięcy.
Największą ozdobą tej rośliny są duże różnokolorowe (różowe , białe , niebieskie,pstrokate) lejkowate kwiaty , wyrastające na cieńkich , długich pędach ,Pędy mimo , że cieńkie potrafią utrzymać nawet do kilkunastu kwiatów.ozdobne są także podłużne . karbowane liście o pięknym zielonym kolorze . znanych i uprawianych jest ok. 150 odmian tej rośliny
UPRAWA
Podobna do fiołka .Jest rośliną typowo doniczkową , nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia , ale powinno być jasno.temperatura w pomieszczeniu 16 stopni zimą do 21 stopni latem i lubi wilgotne powietrze . Podlewamy przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej  , lecz uważamy , by nie lać wody na liście, bo są podatne na choroby grzybowe i mogą zagniwać.Przy zbyt wysokich temperaturach i suchym powietrzu liście będą zasychały i brązowiały.
ROZMNAŻANIE I  PRZESADZANIE
Rozmnażamy wiosną z liści , które są długie ok. 20 cm.Liść należy przeciąć wzdłuż głównego nerwu i wsadzić do ziemi. Ziemia powinna być przepuszczalna . Najlepiej torf ,piasek ,perlit w proporcji n 1:1:1. listki powinny być soczyste i mięsiste o szerokości 2,5- 3 cm
Ogrodnicy rozmnażają tę roślinę także z nasion , ale wymaga to dużej wilgoci i wysokiej temperatury. najlepsze do tego są szklarnie.
ZOSIA

 
SAINTPAULIA , SĘPOLIA ( african violets) PDF Drukuj Email

Fiołek afrykański - Kwitnienie mojej rośliny odmiana KAMIENNY KWIAT

więcej o problemach z pielęgnacją tej rośliny przeczytasz w aktualnościach. Chcesz zamówić roślinę ze zdjęcia napisz Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Fiołki afrykańskie to jedne z najbardziej wdzięcznych roślin ozdobnych ,które za troskliwą opiekę odwdzięczają się mnóstwem kwiatów. To prawdziwe bukiety w doniczce,są ozdoba naszych domów przez cały rok.Ta dekoracyjna roślina o ogromnej liczbie odmian - od miniatur po odmiany tworzące duże ,pojedyncze,pełne i wielobarwne oraz oryginalnych liściach- stała się prawdziwym pożądaniem dla wielu kolekcjonerów.Jednocześnie jest jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych .

Opis:

Ojczyzną fiołka afrykańskiego jest Afryka Południowo-Wschodnia .Mimo swej nazwy fiołek nie jest spokrewniony z fiołkiem lecz z syningią.Nazwę ''Fiołek afrykański ''roślina otrzymała na cześć swego odkrywcy barona Waltera von Saint Paul St Claire,który odkrył ją pod koniec xIx -wieku w górach Usambara w Cape Province w Afryce Południowej.

Uprawa:

Fiołki lubią rosnąć w rozproszonym świetle, najlepszym do tego miejscem są parapety okna wschodniego i północnego. Nie wystawiamy je na bezpośrednie działanie słońca ,gdyż to powoduje żółte plamy na liściach. W przypadku pojawienia się plam należy przestawić fiołka w miejsce ocienione i ograniczyć podlewanie.Fiołki najlepiej czują się i zdrowo rosną w temperaturze od 18-22st. C.Taka temperatura zapewnia długie i bujne kwitnienie.Roślina jest bardzo wrażliwa na zimno i nie znosi niskich temperatur.

A tak hoduję dla Państwa fiołki

tak rozmnażam prawie 400 odmian mojej kolekcji

HODOWLA FIOŁKA AFRYKAŃSKIEGO

Każdy listek rośnie samodzielnie i jest dobrze oznakowany. Dzięki temu nie ma możliwości pomyłki , klient zawsze dostanie co zamówił. Rośliny rosną swobodnie i nie są nagrzewane lampami - dzięki temu można je sadzić i stawiać od razu na oknie. Nie są powyciągane i po posadzeniu nie stracą wigoru i chęci życia.

WIELKOŚĆ WYSYŁANYCH SADZONEK

ten temat pojawia się często na różnych forach internetowych.

Pamiętajmy ,że sprzedający ma nam dostarczyć sadzonkę zdolną do samodzielnego życia . Większość sprzedawców to uczciwe osoby (choć są domowymi hobbystami)

jeśli towar kupujemy tanio dostaniemy małą sadzonkę, za większą płacimy więcej

Za dorosłą kwitnącą też zapłacimy więcej. Są to sprawy umowne. Ja wysyłam zawsze sadzonki dobrze ukorzenione, mające min. 6 liści i więcej.Ponieważ moje rośliny rozprowadzam po kraju a znaczna część wędruje również za granicę , nie wykonuję zdjęć pojedyńczych sadzonek,tak robią amatorzy mający małe ilości tych roślin. Chętnie jednak na życzenie kupującego mogę wysyłać zdjęcie na maila. Moje sadzonki spełniają normy hodowlane i są w pełni przygotowane do samodzielnej egzystencji.Osoby , które uprawę prowadzą w domu ,często hodują rośliny pod lampami , nie jest to złe , ale powoduje wyciąganie roślin , często takie rośliny liście mają duże- natomiast mały system korzeniowy. Jeśli kupimy taką roślinę , to musimy ją zaaklimatyzować .

zdjęcia poniższe przedstawiają wielkość wysyłanych sadzonek

Podłoże:

Powinno być lekkie, średnio żyzne,przepuszczalne np:ziemia torfowa z piaskiem lub perlitem w proporcji 3:1. Roślinkę dobrze jest przesadzić raz do roku gdy bryła korzeniowa wypełnia doniczkę, używając doniczki o1 rozmiar większy.Jeśli jest to dorosła roślina wystarczy wymienić jej ziemię na nową.Używamy doniczek dla dorosłej rośliny o średnicy od 8-10 cm.Dla fiołka miniaturki doniczka o średnicy do 6 cm.

Podlewanie:

Podlewamy wodą nie zawierającej wapnia najlepiej przegotowaną o temperaturze pokojowej lub o 3 stopnie C. cieplejszą .Podlewamy regularnie niewielką ilością wody na spodek doniczki.Tak aby ziemia była lekko wilgotna.Nadmiar wody wylewamy ze spodka.Od wiosny do jesieni nawozimy nawozem płynnym dla roślin kwitnących.Zimą gdy roślinki nie kwitną nie ma potrzeby nawożenia.Zimą gdy powietrze jest zbyt suche dobrym rozwiązaniem będzie postawienie doniczek na podstawkach wyłożonych keramzytem.Fiołeczki lubią lekko wilgotne podłoże.Lecz trzeba uważać aby ziemi nie przelać .

Pielęgnacja:

Fiołkom które kwitną regularnie usuwamy zwiędnięte i przekwitłe kwiaty, obrywamy stare i zniszczone liście.Gdy zabrudzą się liście czyścimy je przy pomocy suchego,miękkiego pędzelka.Zabronione jest mycie spryskiwanie oraz nabłyszczanie liści i kwiatów. Nie przelewać bo stracimy roślinkę lub załapie chorobę grzybową

Rozmnażanie:

Fiołka bardzo łatwo rozmnożyć z sadzonek.W tym celu należy odciąć zdrowe silne liście z ogonkami i wsadzić do doniczki z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem na głębokość 1,5-2 cm i przykryć folią pamiętając aby raz dziennie ściągać folie na 5 min. Po kilku tygodniach wyrosną młode sadzonki ,które

po jednej rozsadzamy do małych doniczek.Lub ścięte listki z ogonkiem wkładamy do naczynia z woda i gdy wypuści korzonki wówczas wsadzamy do doniczki z ziemią.Po ok2-3 miesiącach wyrosną małe roślinki, możemy oddzielić je od listka tylko wtedy gdy mają 4-6 dobrze rozwiniętych listków . Listeczki muszą też być zielone, gdyż młode białe listeczki na pewno nie przeżyją .

ZDJĘCIE : BIAŁE LIŚCIE - roślina za młoda na oddzielenie od liścia

INNA METODA TO ROZMNAŻANIE Z ŁODYŻEK KWIATOWYCH

Gdy nauczyłam się rozmnażać fiołki z liści i młodych rozetek postanowiłam nauczyć się czegoś jeszcze . Rozmnażania tych wspaniałych roślin z łodyżek kwiatowych. Metoda ta jest o tyle warta uwagi ,że umożliwia nam pozyskanie nowej rośliny z części, która z czasem zasycha , lub po przekwitnięciu fiołka i tak ją usuniemy i wyrzucimy. metoda ta pozwala zaoszczędzić miejsce , bo w małej doniczce gdzie moglibyśmy wsadzić jeden liść możemy umieścić , aż 6 łodyżek kwiatowych.A gdy nie możemy dostać liścia to może ktoś pozwoli wziąść łodyżkę.
Jak się do tego zabrać
1. przed zerwaniem łodyżki roślinę mateczną dzień wcześniej podlej i odżyw. chodzi o to abyłodyżka była jędrna , soczysta i miała siłę do życia
2. Dokładnie obejrzyj swoją roślinę i wybierz łodyżki z jak największymi małymi listeczkami . Możemy też wyhodować taką łodyżkę jeśli przed zcięciem oberwiemy pąki kwiatowe z tej łodyżki a ją sama pozostawimy aby bez obciążenia mogła podrastać. ( zdjęcie nr 1 )
3. Zwróć uwagę , czy kwiatek który kwitnie na tej łodyżce faktycznie ma cechy danej odmiany , najlepiej jeśli będzie odzwierciedlał kolor, wielkość, a także np. pełność kwiatuTak przygotowaną łodyżkę ścinam , po ścięciu powinna mieć ok . 2,5 cm długości. Zarówno liście jak i łodyżki na dole ucinam pod kątem . Wypróbowałam , też że można np. liść przeciąć na końcówce na krzyż , aby lepiej się ukorzenił. Podobnie postępuję z łodyżką, gdy jest bardzo dorodna (gruba) tez się ładnie ukorzenia .warto eksperymentować , bo wtedy dojdziemy do perfekcji .

Tak ucięte łodyżki wsadzamy do doniczki z ziemią .wsadzamy łodyżkę pod same uszy , listeczki . Ziemia powinna być tak przygotowana jak do posadzenia sadzonki , czy dorosłej rośliny . (czytaj wyżej ). tak posadzone łodyżki umieszczamy w mini szklarence.

Po ok . 2-3 miesiącach powinny pojawić się przy listeczkach nowe młode roślinki. Ja rozsadzam młode roślinki jak mają przynajmniej po 4 dorodne i dobrze wybarwione liście .Na ten moment czekam czasami od posadzenia 4-6 miesięcy.

ROZMNAŻANIE W WORECZKACH FOLIOWYCH- zdjęcia dodam

Nie nam dużo czasu na zajmowanie się fiolkami , głównie chodzi o podlewanie . Postanowiłam więc wykorzystać metodę sadzenia liści i rozmnażania ich w woreczkach. Do woreczka sypię łyżkę stołową wilgotnej ziemi.

Obrazek

Wkładam ucięty liść czasami wykorzystuję do tego celu przypadkowo złamane liści i sadzę na głębokość 1 cm

Obrazek

Przyklejam karteczkę z nazwą i wieszam jak pranie

Obrazek

>w woreczku trzeba zrobić dziurki aby zapewnić listkowi dostęp powietrza . Dwa tygodnie po posadzeniu podlewam za pomocą strzykawki . Należy przekłuć woreczek i nalać nie za dużo wody aby listek nie zgnił. Chodzi o trzymanie wilgoci.

Obrazek

po 2 miesiącach pojawiają się pierwsze sadzonki.

Obrazek

Powodzenia

Moja kolekcja woreczków

Obrazek

RATUJ gnijącego fiołka

Ratujmy gnijące fiołki . To nie koniec ich życia !!!
Wszystkie podane rady zostały osobiście przez mnie przetestowane i zdają egzamin w 100 %

fiołek powinien mieć piękny równomierny pokrój . To świadczy o zdrowiu i dobrej kondycji rośliny
Obrazek


czasami gdy nie zaglądamy tydzień do roślin zdarzy nam się zobaczyć coś takiego- Liście stały się od spodu wiotkie .Zwijają się do środka. Kwiaty się obwieszają i zamierają.Cała roslina wydaje się zwiędnięta . a przecież dwa lub trzy dni temu była podlewana i nic . Zalaliśmy swoją roślinę zbyt dużą ilością wody. Po paru dniach zobaczymy wyrażne gnicie
Obrazek Obrazek

Po przelaniu oczywiście możemy fiołka odstawić i obserwować co się dzieje. Po paru dniach jeśli nie więdną liście a fiołek nabiera krzepy nic nie musimy robić. Ale jeśli zauważymy objawy jak wyżej To należy1 Wyjąć roślinę z doniczki i obejrzeć cały korzeń i pień - zgrubienie z którego wyrastają liście
Obrazek Obrazek


2 Jeśli zauważamy wyrażne gnicie pnia lub zgniłe korzenie . Natychmiast chore miejsce odcinamy do zdrowej tkanki. nie żałuj nic bo stracisz całą roślinę.Wszelkie oznaki gnicia musisz usunąć !!!!!!!!!!!

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
3 Przygotuj kieliszek z wodą . naklej nazwę fiołka i zanurz pod same liście i odstaw najlepiej na okno północne lub zachodnie

Obrazek

4. Mija miesiąc - fiołek wypuści korzenie - tak możesz swoją roślinę trzymać nawet 3 miesiące- niektóre nawet będą kwitły

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pamiętajmy o tym ,że jak fiołeczek wypuści korzenie to będzie wypijał więcej wody .Co 2 tygodnie dolewamy wodę z małą ilością odżywki np.florowitu lub co innego jak jest pod ręką5. Po ok. 3 miesiącach fiolka wsadzamy najpierw do małej 6 cm średnicy doniczki. I mamy już uratowanego fiołeczka
Powodzenia !! ;:132 Obrazek

Choroby i szkodniki:

Wciornastki - powodują ,że kwiaty przebarwiają się ,szybko zasychają widać na roślinie ruchliwe szkodniki.We wszystkich doniczkach z kwiatami umieszczamy doglebowe preparaty owadobójcze w postaci pałeczek lub tabletek.

Fytoftyroza - choroba grzybowa ,powoduje więdnięcie rośliny pęd u postawy rośliny brązowieje . Fiołek trudny do uratowania.Można spróbować ratować podlewając preparatem : BRAVO.lub jeszcze zdrowe listka możemy odkazić w preparacie PREVICUR ENERGY bądż BIOSEPT i dopiero wsadzić do ziemi aby je ukorzenić.Jeśli fiołka nie uratujemy zakażoną ziemię wraz z fiołkiem wyrzucamy.

Szara pleśń - na liściach pojawia się szary pylisty nalot, kwiaty brązowieją.Chorego fiołka odizolować od pozostałych i spryskać preparatami :BIOSEPT,KAPTAN,LUB EUPAREN.Preparaty te nie pozostawią plam na liściach

Stosując środki chemiczne musimy stosować je według zaleceń producenta

SPORTY

Czasami sadzonka zakwita inaczej niż odmiana , powstaje wtedy sport oto przykład

z listka odmiany Labutis uzyskałam dwie sadzonki. Gdy zakwitły okazało się, że jedna jest sportem . ALE NIESPODZIANKA. Po prawej kwiaty zgodne z odminą

MOJE DZIWACZKI

1.Listek EK - MAGJA LUBVI-zanim wydał

sadzonka najpierw zakwitła

liść Sea Shell nie wydał sadzonek przy korzeniu , ale urosły młode u podstawy liścia

2. Listek KEY YOKI .

zgniła mu łodyżka ,ale na środku

urosły 3 małe sadzonki - już znalazły nowy dom.

nawet na środku liścia może wyrosnąć sadzonka

ZAZWYCZAJ KUPUJEMY FIOŁKA DLATEGO ,ŻE MA PIĘKNE KWIATY .NIE ZAPOMINAJMY TEŻ IŻ NA URODĘ TEJ ROŚLINY MAJĄ WPŁYW TAKŻE PIĘKNIE WYBARWIONE LIŚCIE. DOMINUJĄ KOLORY :ZIELONY, BIAŁY, ŻÓŁTY.BYWAJĄ CZERWONE , RÓŻOWE. A GDY FIOŁEK PRZESTANIE KWITNĄĆ , TO WŁAŚNIE LIŚCIE BĘDĄ JEGO GŁÓWNĄ OZDOBĄ ZOBACZ JAKIE ONE SĄ PIĘKNE :

LIŚĆ MOŻE MIEĆ ZĘBY

A TO NESS ORANGE PEKOE- CAŁA ROŚLINA - nawet bez kwiatów wygląda pięknie gdy stoi na moim parapecie

WIOSNA 2011 ROKU NA MOIM PARAPECIE

 
PRYMULA PRIMULA AURICULA PIERWIOSNEK ŁYSZCZAK PDF Drukuj Email

Pierwiosnki z mojego ogrodu -

DOYEN

SYRIUS

FOREST ROSE

FOREST MONTYS ROSE

FOREST  FIRE

 

CLOUDET YELLOW

CLATTAHA

 

ANCIENT SOCIETY

BUTTER YELLOW

 

ANDREW HUNTER

 

 

AVRIL HUNTER

 

BALTIC AMBER

NECTARYNE

 

 

FRED BOOLEY

 

 

HOPLEYS COFFI

 

PINK FLOYD

FOREST KINGCUP

GOOGIE

 

 

Pierwiosnka , Prymula , Primula . Do grupy tych roślin należy ok 400 gatunków . W środowisku naturalnym występują w Europie i Azji , na obszarach o klimacie umiarkowanym, najliczniej w Chinach . Roślina ta jest byliną .zakwita wczesną wiosną od końca marca do końca maja.Uprawia się ją w ogródkach a także jako rośliny doniczkowe.

Naturalnie występuje też w Polsce , na łąkach w Karpatach i Karkonoszach . Rosnący na łąkach pierwiosnek lekarski jest koloru żółtego.

UPRAWA I NAWOŻENIE

Tak jak wszystkie rośliny , nawozimy wiosną .nawozem do roślin ogrodowych. Lubi ziemię przepuszczalną i wilgotną. Przy braku wody prymula zwiesza liście i więdnie , więc przy upalnych latach należy ją podlewać.gdy pierwiosnka trzymamy w doniczce podlewamy do podstawka. Moczenie liści może z powodować choroby grzybowe.

Najczęstszą przypadłością prymulek jest szara pleśń. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów trzeba szybko zrobić oprysk przeciw grzybowy. Szara pleśń na prymulkach rozwija się bardzo szybko.zaatakowane przez grzyba liście obrywamy i wyrzucamy . Usuwamy też przekwitłe kwiatostany

Jeśli prymulę trzymamy na parapecie mogą ją zaatakować także mszyce. W tym przypadku wystarczy roślinkę dobrze spłukać wodą i postawić w cieple, aby wyschła. Czasem konieczny jest oprysk.

ROZMNAŻANIE

Pierwiosnek bardzo się rozrasta i jeśli mamy go w ogrodzie , co kilka lat należy go odmładzać , poprzez nowe nasadzenia.. Roślinę możemy dzielić i sadzić całą wiosnę i jesień.. Bardzo łatwo się przyjmuje.

Należy przed posadzeniem ziemię dobrze spulchnić, a posadzoną sadzonkę podlać . najlepiej sadzić wszystkie rośliny po południu , wtedy ziemia nie paruje i utrzymuje dłużej wilgoć , a roślince po posadzeniu nie grozi upalne słońce.

Ładnie ta roślina wygląda na skalniaku , i jako obwódka .Możemy posadzić przy sobie różne odmiany , zapewni nam to kwitnienie tych roślin przez klika miesięcy. Prymula powtarza kwitnienie również jesienią. Ale mniej obficie.

Prymula -łyszczak Marzenki

 
SANGWINARIA KANADYJSKA MULTIPLEX PDF Drukuj Email

ZDJĘCIE- SANGWINARIA (odmiana plena )Z MOJEGO OGRODU (Sanguinaria canadensis)

Sangwinaria o kwiatach pełnych to super rarytas w moim ogrodzie.Kiedy po raz pierwszy u mnie zakwitła czułam ogromną radość, a serce biło mi mocniej. Pod moim cudownym cyprysikiem tępołuskowym pojawił się nagle cudowny śnieżno biały kwiat -mała biała róża - , na łodyżce wysokości ok. 10 cm.

Jest dekoracyjną i mało znaną rośliną , idealną do nasadzeń pod drzewami i krzewami liściastymi. zakwita kwiecień, maj . Wiosną lubi słoneczne miejsce, latem gdy rosną już same liście woli cień.Pod koniec lata nadziemna część rośliny zamiera . kwitnie w miesiącach . kwiecień- maj. Uwielbia ziemię próchniczą i przepuszczalną i dość wilgotną . Zanim ją posadzimy możemy sami przygotować podłoże , zmieszaj kompost z liści ,ściółkę z lasu z pod drzewa liściastego i iglastego i dodaj trochę kwaśnego torfu , gdyż Sangwinaria lubi lekko kwaśne podłoże. W tak przygotowaną glebę wsadż roślinę .Jeśli masz dość dużą sadzonkę , zakwitnie w przyszłym roku. Czasami jednak możemy na kwiaty poczekać 2-3 lata.

ROZMNAŻANIE

Roślina ta rozrasta się za pomoca rozłogów , które możemy dzielić co 3 lata , bo rośnie bardzo wolno. Przy dostatecznej wilgotności liście są atrakcyjne przez całe lato. Gdy liście obumrą możemy przystąpić do podziału kłączy , bo już nagromadziły odpowiedni zapas żywności i przygotowały się do zimy . Dzielić roślinę możemy także wiosną . Po przekwitnieniu sangwinarii miejsce jej pobytu oznacz , bo przy pracach w ogrodzie możesz ją uszkodzić .Pamiętaj nie śpiesz się z dzieleniem tej rośliny , bo przez następne 2 lata może nie zakwitnąć. Sangwinaria może też sprawić nam miłą niespodziankę . Czasami rozsiewa się sama.

CHOROBY

Rzadko choruje.Brązowe plamy pojawiające się póżnym latem na liściach nie świadczą o chorobie , informują nas tylko , że zaraz obumrą.

tak kwitnie moja roślina w IV. 2011 roku

 
RÓŻA CHIŃSKA PDF Drukuj Email

zdjęcie , moja   RÓŻA  CHIŃSKA kolor łososiowo -pomarańczowy. Masz pytanie napisz Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

HIBISCUS ROSA SINESSIS

RÓŻA CHIŃSKA zwana też KETMIĄ lub HIBISKUSEM -  Należy do rodziny ślazowatych (Malvacea ).Została sprowadzona do Europy przez poszukiwaczy roślin w 1713 r. i do roku 1786 poznano jedynie 3 odmiany.Ojczyzną  RÓŻY CHIŃSKIEJ  jest Azja a także wiele odmian pochodzi z tropikalnej Afryki .

Obecnie odmiana ta liczy ponad 150 odmian , które przez cały rok mogą być hodowane w pomieszczeniach.Jest to piękny efektowny i elegancki krzew o zielonych błyszczących liściach , posiadający kwiat pojedyńczy lub pełny o lejkowatym kształcie, ze środka kwiatka wyrasta dekoracyjny słupek wraz z pręcikami .Wielkość kwiatów waha się od 10 do 20 cm , jednak nie żyje długo około 3 dni .Urok tych kwiatów sprawił ,że roślina trafiła do naszych domów .Idealnie nadająca się do naszych salonów ,oranżerii mini szklarni jak również dzięki odpowiedniemu przycięciu do mniejszych pomieszczeń.

Dzięki ogromnej pracy wielu botaników mamy dzisiaj dostęp do dużej palety barw kwiatów- białej,kremowej, żółtej ,łososiowej  od jasnej czerwieni po karmazynową i purpurę.

Cała roślina jako krzew w środowisku naturalnym dorasta do 5 metrów a w naszych domowych warunkach -jeśli jej pozwolimy dorasta do 2 metrów. Żywotność RÓŻY CHIŃSKIEJ może dochodzić do 20 lat.

UPRAWA I PIELĘGNACJA

Intensywny okres kwitnienia przypada od wczesnej wiosny do póżnej jesieni.W tym szczególnym okresie roślinki ,musimy zatroszczyć się o właściwą pielęgnację dostarczając jej niezbędnych składników mineralnych zasilając ją co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących. Pamiętamy również o obfitszym podlewaniu zwłaszcza latem .Dzięki temu zapewnimy roślince obfite kwitnienie a co za tym idzie  urokiem kwiatów będziemy mogli zachwycać się o wiele dłużej.Póżniej jednak musimy roślinie dać odpocząć by mogła się zregenerować i mieć siłĘ na następny rok.

RÓŻA CHIŃSKA lubi ciepłe i bardzo jasne miejsce.Nigdy jej nie stawiajmy na bezpośrednim słońcu ,spowoduje to poparzenie rośliny a co za tym idzie zrzucenie liści i pąków kwiatowych a nawet obumarcie roślinki. Pod koniec maja -gdy miną przymrozki-różę możemy wystawić na zewnątrz do ogrodu na taras lub balkon.Jednak zanim to uczynimy musimy pamiętać aby roślinkę przystosować do nowej temperatur i najpierw ją zahartować, to samo dotyczy gdy  różę  z powrotem będziemy chcieli wnieść na okres zimowy  do mieszkania.

W tym celu wybieramy miejsce bardzo jasne nie na samym miejscu i pamiętajmy o regularnym podlewaniu aby bryła korzeniowa nie przeschła.W pomieszczeniu latem różę podlewamy obficie z nawozem .Zimą natomiast jest to czas wegetacji więc wystarczającą temperaturą będzie od15-20 C. ograniczamy podlewanie i zasilanie.Najlepiej sprawdzić  czy górna warstwa jest już sucha ,jeśli tak możemy podlać.

Hibiskus pochodzi z krajów ciepłych i tropikalnych o dużej wilgotności dlatego dobrze jest spryskiwać ją omijając kwiaty i pąki .Ponadto jest to krzew o szybkim przyroście od 50-70 cm w okresie letnim ,dlatego dobrze jest ją przyciąć najlepiej wiosną.Zapewni to krzewiasty pokrój i obfite zawiązywanie pąków kwiatowych.Przez całe lato do póżnej jesieni przycinamy zbyt długie pędy.Różę chińską możemy również formować i ukształtować ja na paliku.

PODŁOŻE

Gdy roślina urośnie i nie mieści się w doniczce wówczas przesadzamy  do większej doniczki .Jednak nie za dużej, lepiej rośnie w ciaśniejszej i obficiej kwitnie.Róża chińska lubi rosnąć w podłożu próchniczym może być ziemia torfowa z domieszka piasku ,perlitu lub wermikulitu W proporcji 3:1:1:1.Kilku letnią roślinę możemy wsadzić w podłoże lekko gliniaste z dodatkiem perlitu a nawet z niewielką ilością naturalnego nawozu (obornika). Wówczas mamy zapewniony prawidłowy rozwoju roślinki na cały rok bez stosowania środków chemicznych .Taki zabieg możemy przeprowadzać raz na rok zawsze najlepiej wiosną.

ROZMNAŻANIE

Jeśli chodzi o rozmnażanie to najlepsze są sadzonki z wierzchołka na pół zdrewniałe przynajmniej żeby miały 2 listki i wierzchołek.Do ukorzeniania wymagana jest temperatura ciepła od 24-27C stopni. Dotyczy to również podłoża-może być torf z piaskiem- ,które musi być ciepłe i cały czas wilgotne. Po wsadzeniu sadzonek nakrywamy je folią (obecnie na rynku dostępne są mini szklarenki z których też możemy skorzystać).W ciągu miesiąca powinny zacząć wypuszczać korzonki ale jeszcze nie są na tyle twarde by można było by je już przesadzić z tym musimy czekać aż staną się grubsze mocniejsze i przerosną glebę w która posadziliśmy trwa to około 5-6 miesięcy.Najlepszym miesiącem do ukorzeniania jest od maj do lipca. Ponieważ proces ukorzeniania trwa prawie pół roku sadzonki odmian szlachetnych są dość drogie.

SZKODNIKI I CHOROBY

RÓŻA CHIŃSKA jest wrażliwa na zmiany temperatur,częste przestawianie,wyschnięcie bryły korzeniowej lub jej przelanie , suchego powietrza zwłaszcza jesienią ,zimą i wiosną gdy stoi w pomieszczeniach przy grzejnikach .Wówczas może zrzucać pąki kwiatowe i staje się bardziej poddatną na choroby i szkodniki.Przy zbyt niskiej wilgotności najczęściej nie proszonymi gośćmi są :

Mszyce :małe owady ciemne lub zielone ,żerują na młodych pędach.Są gatunki ,które żerują na korzeniach.Wysysają sok z roślin pozostawiają odchody w postaci lepkiej substancji tzw. spadż utrudniająca procesy żyjące roślinki i sprzyja rozwojowi grzybów.Możemy zastosować np:PIRIMOR ,AFIDOL ,ABC na mszyce.

Mączlik szklarniowy :wygląda jak mała biała muszka .Jak najszybciej musimy go zwalczyć zanim zaatakuje całą roślinę.Żywi się sokami z roślin,wytwarza spadż która ogranicza rozwój i oddychanie  rośliny.Roślina staje się porzywką dla grzybów i może obumrzeć.Możemy zastosować.:Przy niewielkiej iloci przemyć  wodą z szarym mydłem a jeśli jest ich więcej wówczas KARATE O2 EC,MOSPILAN 2 SP.

Przędziorek (czerwony pajączek): mały szkodnik o barwie żółto- zielonej lub czerwonej.Atakuje młode rośliny łodyżki i pąki kwiatowe.Liście żółkną i opadają.Możemy zastosować : KARATE LUB TALAR

Tarczniki i Miseczniki: żeruje od spodu liści .O wypukłym kształcie brązowe ,pokrywają roślinę lepką substancją.Można spróbować     zdrapać i przemyć alkoholem lub wodą z szarym mydłem.Środek chemiczny ACTELIC 500 EC

Wełnowiec : to pasożyt ,którego ciało pokrywa wydzielina przypominająca wełnę . możemy zastosować ACTELIC 500 EC

Alternarioza -jest to rodzaj grzyba powoduje brązowienie i czarnienie  liści .Zaatakowane liście należy wyrzucić .Stosujemy :AMISTAR 250 SC

Fytoftyroza :choroba grzybowa korzeni .Roślina zaczyna więdnąć mimo ze ma wilgotno -jest to choroba wywołana przelaniem Roślina trudna do uratowania  ale możemy zastosować PREVICUR ENERGY

Wszystkim miłośnikom tej roślinki życzę sukcesu i zadowolenia z hodowli RÓŻY CHIŃSKIEJ

autor  TERENIA

 

 
KRÓLOWA ( KWIAT ) JEDNEJ NOCY PDF Drukuj Email

EPIPHYLLUM  OXYPETALUM

Epiphyllum oxypetalum jest epifitem-potocznie zwanym przez większość osób Królową Jednej Nocy ( kwiat tej rośliny rozwija się nocą) . Jest to roślina tropikalna występuje w Meksyku i Ameryce Południowej.Rodzaj ten spotyka się  także pod dwoma synonimami-Phylokaktus i Phylocereus.

Nazwa  EPIPHYLLUM  pochodzi z j. greckiego i oznacza -" liść ".Choć roślinka ta nie posiada liści ale to co u tej rośliny wygląda jak liść to łodygi, zazwyczaj płaskie z których wypuszcza tzw.rurkę owłosioną a na jej końcu piękny kwiat o intensywnym zapachu. Kolor kwiatów najczęściej biały lecz są też białe z jasno żółtym środkiem. Choć pochodzi z rodziny kaktusowatych to nie posiada kolców.

U nas gatunki te są uprawiane jako rośliny doniczkowe, są odporne na choroby , łatwe w uprawie i nie sprawia problemów .Dlatego jest godna włączenia do  kolekcji każdego miłośnika roślin.

Łodyga tych roślin upodabnia się do liści a kwiat przepiękny ,ekscytujący, barwy białej o intensywnym zapachu.Zachwyca swym urokiem szkoda tylko ,że przez jedną noc. Kwiaty osiagają wielkość 20-25 cm średnicy  (zobacz zdjęcie w galerii roślin domowych),cała roślina dorasta w naszych warunkach 2,5 m, starsze okazy mogą być wyższe.

Roślina ta lubi podłoże próchnicze przepuszczalne i przewiewne .Najlepsze podłoże to torf z domieszką włókna kokosowego ,piasku , perlitu lub wermikulitu. w każdym bądż razie ziemia nie może tworzyć zbitej bryły. Roślinkę nawozimy od marca do pżdziernika.

Ze względu na to,że roślina ta pochodzi z tropików lubi latem podłoże wilgotne ale nie za mokre i stanowisko bardzo jasne ,lecz nie na bezpośrednim słońcu.Uwielbia  słońce  w mieszkaniu najlepiej będzie się czuła przy oknie południowym i południowo-zachodnim  .Latem nawet jest wskazane wyniesienie roślinki na balkon ,taras lub   do ogrodu uważając przy tym by nie była wystawiona na bezpośrednie słonce . Najbardziej odpowiednia temperatura  25 C . Zimą roślinkę należy przenieść do chłodniejszego ale jasnego  pomieszczenia  o temp. około 10 C jeśli mamy chłodną werandę będzie to odpowiednie miejsce i ograniczamy podlewanie .

Gdy zapewnimy jej takie warunki  na przyszły rok odwdzięczy się nam pięknym kwiatostanem .

Rozmnażanie

Sprawdzonym  sposobem jest wsadzenie sadzonki ,którą uzyskujemy z liścia, wsadzamy do piasku z niewielka domieszką torfu .Jest to proces długotrwały ,trzeba pamiętać o zapewnieniu sadzonce wilgotności. Tak już ukorzeniona sadzonka zakwitnie nam po 2 -3 lat uprawy.

życzę  wszystkim udanej uprawy i zadowolenia z tej wyjątkowej rośliny.

Zosia

zdjęcie - moja KRÓLOWA JEDNEJ NOCY.

WYSOKOŚĆ  WYSYŁANYCH SADZONEK  TO 10-20 cm

 

 
PRZYLASZCZKA POSPOLITA PDF Drukuj Email

zobacz w GALERII i w nowościach zdjęcia tych roślin

zdjęcie

tak kwitnie moja trzyletnia roślina

(Hepatica nobilis Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych .krzewinka ta występuje na terenie całej Europy oraz na Dalekim Wschodzie. W wielu krajach jest uprawiana jako roślina ozdobna i lecznicza. Stosowana np. w homeopatii.

Wiele osób chcąc zdobyć tę roślinę do swojego ogrodu , niszczyło jej siedlisko naturalne , dlatego obecnie w Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową .( Łacińska nazwa hepar- wątroba)

została nadana tej roślinie , ponieważ jej liście kojarzą się kształtem z płatami wątroby. Należy do dość rozpowszechnionych gatunków w żyznych lasach liściastych , niestety w Polsce występuje lokalnie .

UPRAWA i ROZMNAŻANIE

Przylaszczka najlepiej rośnie na żyznym, próchnicznym Lubi miejsca osłonięte od wiatru i wilgotne. Najlepiej rozmnażać ją poprzez podział kłączy .Nadaje się do tego roślina 3-4 letnia - posiadająca dużą kępę. Każda oddzielona sadzonka powinna mieć co najmniej pozostawione 2 pąki kwiatowe i ok.6 liści . Podziału dokonujemy jesienią (wrzesień , pażdziernik) . będą miały dużo czasu , aby się ukorzenić. Zalecane jest także dzielenie tej rośliny wczesną wiosną , Jak wynika jednak z mojego doświadczenia ,można wtedy łatwo uszkodzić pąki kwiatowe . Podzielone rośliny należy wysadzić od razu w miejsce docelowe. Więc dobrze przemyśl , gdzie będzie ta roślina rosła, bo nie lubi przesadzania . Pamiętaj, że po podziale i przesadzeniu ta roślina słabiej rośnie. Przylaszczka może być rozmnażana z nasion .pamiętaj jednak ,że nie powtarzają wtedy cech rośliny matecznej szczególnie dotyczy to odmian o kwiatach pełnych . Zbierz nasiona i od razu wsiej do gruntu , zapewniając wilgoć i lekki cień W przypadku ich przechowywania – wymagają stratyfikacji ( ok. 3 tygodnie przechowujemy je w temperaturze 0–5 °) .Ziemię do wysiania przygotuj w proporcjach 1:1:1 torf , piasek i ziemia z ogrodu . Młode roślinki pojawią się po 4-6 tygodniach . jednak na niektóre możemy poczekać nawet do 12 miesięcy. Po pikowaniu siewek pozostawiamy je w szklarni lub pod osłonami , dbając o ich ocienienie i wilgotność . Wysadzamy na stałe miejsce w końcu wiosny .Przylaszczka wymaga gleb próchniczych , gliniastych i wapiennych , lubi zarośla , bo w cieniu kwiaty tych roślin utrzymują się dłużej , nie przypala ich słońce . Nie dogadzajmy jej , bo na glebach żyznych i lżejszych będzie słabo rosła i kwitła. Kwiaty pełne i półpełne . Kolor różowy biały i niebieski.

Powodzenia ZOSIA

 


Ile jest na stronie?

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj446
Miesiąc10704
Wszystkie880615Copyright by Zofia Herman | Webdesigner Alicja Preus | All Rights Reserved