company logo

Dom PRYMULA PRIMULA AURICULA PIERWIOSNEK ŁYSZCZAK

PRYMULA PRIMULA AURICULA PIERWIOSNEK ŁYSZCZAK PDF Drukuj Email

Pierwiosnki z mojego ogrodu -

DOYEN

SYRIUS

FOREST ROSE

FOREST MONTYS ROSE

FOREST  FIRE

 

CLOUDET YELLOW

CLATTAHA

 

ANCIENT SOCIETY

BUTTER YELLOW

 

ANDREW HUNTER

 

 

AVRIL HUNTER

 

BALTIC AMBER

NECTARYNE

 

 

FRED BOOLEY

 

 

HOPLEYS COFFI

 

PINK FLOYD

FOREST KINGCUP

GOOGIE

 

 

Pierwiosnka , Prymula , Primula . Do grupy tych roślin należy ok 400 gatunków . W środowisku naturalnym występują w Europie i Azji , na obszarach o klimacie umiarkowanym, najliczniej w Chinach . Roślina ta jest byliną .zakwita wczesną wiosną od końca marca do końca maja.Uprawia się ją w ogródkach a także jako rośliny doniczkowe.

Naturalnie występuje też w Polsce , na łąkach w Karpatach i Karkonoszach . Rosnący na łąkach pierwiosnek lekarski jest koloru żółtego.

UPRAWA I NAWOŻENIE

Tak jak wszystkie rośliny , nawozimy wiosną .nawozem do roślin ogrodowych. Lubi ziemię przepuszczalną i wilgotną. Przy braku wody prymula zwiesza liście i więdnie , więc przy upalnych latach należy ją podlewać.gdy pierwiosnka trzymamy w doniczce podlewamy do podstawka. Moczenie liści może z powodować choroby grzybowe.

Najczęstszą przypadłością prymulek jest szara pleśń. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów trzeba szybko zrobić oprysk przeciw grzybowy. Szara pleśń na prymulkach rozwija się bardzo szybko.zaatakowane przez grzyba liście obrywamy i wyrzucamy . Usuwamy też przekwitłe kwiatostany

Jeśli prymulę trzymamy na parapecie mogą ją zaatakować także mszyce. W tym przypadku wystarczy roślinkę dobrze spłukać wodą i postawić w cieple, aby wyschła. Czasem konieczny jest oprysk.

ROZMNAŻANIE

Pierwiosnek bardzo się rozrasta i jeśli mamy go w ogrodzie , co kilka lat należy go odmładzać , poprzez nowe nasadzenia.. Roślinę możemy dzielić i sadzić całą wiosnę i jesień.. Bardzo łatwo się przyjmuje.

Należy przed posadzeniem ziemię dobrze spulchnić, a posadzoną sadzonkę podlać . najlepiej sadzić wszystkie rośliny po południu , wtedy ziemia nie paruje i utrzymuje dłużej wilgoć , a roślince po posadzeniu nie grozi upalne słońce.

Ładnie ta roślina wygląda na skalniaku , i jako obwódka .Możemy posadzić przy sobie różne odmiany , zapewni nam to kwitnienie tych roślin przez klika miesięcy. Prymula powtarza kwitnienie również jesienią. Ale mniej obficie.

Prymula -łyszczak Marzenki

 

Ile jest na stronie?

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj183
Miesiąc11350
Wszystkie881261Copyright by Zofia Herman | Webdesigner Alicja Preus | All Rights Reserved