company logo

Dom Galeria Rośliny pokojowe Fiołek Saintpaulia i Sępolia Fiołek afrykanski - Saintpaulia , Sępolia

Fiołek afrykanski - Saintpaulia , Sępolia PDF Drukuj Email

Na zdjęciuodmiana EK-MAGIA LUBVI

 

 

 

Fiołek afrykański  - Saintpaulia , Sępolia

Fiołki afrykańskie to jedne z najbardziej wdzięcznych roślin ozdobnych ,które za troskliwą opiekę odwdzięczają się mnóstwem kwiatów.   To prawdziwe bukiety w doniczce,są ozdoba naszych domów przez cały rok.Ta dekoracyjna roślina o ogromnej liczbie odmian - od miniatur po odmiany tworzące duże ,pojedyncze,pełne i wielobarwne  oraz oryginalnych liściach- stała się prawdziwym pożądaniem dla wielu kolekcjonerów.Jednocześnie jest  jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych .

Opis:

Ojczyzną fiołka afrykańskiego jest Afryka Południowo-Wschodnia .Mimo swej nazwy fiołek nie jest spokrewniony z fiołkiem lecz z syningią.Nazwę ''Fiołek afrykański ''roślina otrzymała na cześć swego odkrywcy barona Waltera von Saint Paul St Claire,który odkrył ją pod koniec xIx -wieku w górach Usambara w Cape Province w Afryce Południowej.

Uprawa:

Fiołki lubią rosnąć w rozproszonym świetle, najlepszym do tego miejscem są parapety okna wschodniego i północnego. Nie wystawiamy je na bezpośrednie działanie słońca ,gdyż to powoduje żółte plamy na liściach. W przypadku pojawienia się plam  należy przestawić fiołka w miejsce ocienione i ograniczyć podlewanie.Fiołki najlepiej  czują się i zdrowo rosną w temperaturze od 18-22st. C.Taka temperatura zapewnia długie i bujne kwitnienie.Roślina jest bardzo wrażliwa na zimno i nie znosi niskich temperatur.

Podłoże:

Powinno być lekkie, średnio żyzne,przepuszczalne np:ziemia torfowa z piaskiem lub perlitem w proporcji 3:1. Roślinkę dobrze jest przesadzić raz do roku gdy bryła korzeniowa wypełnia doniczkę, używając doniczki o1 rozmiar większy.Jeśli jest to dorosła roślina wystarczy wymienić jej ziemię na nową.Używamy doniczek dla dorosłej rośliny o średnicy od 8-10 cm.Dla fiołka miniaturki doniczka o średnicy do 6 cm.

Podlewanie:

Podlewamy wodą nie zawierającej wapnia najlepiej przegotowaną o temperaturze pokojowej lub o 3 stopnie C. cieplejszą .Podlewamy regularnie niewielką ilością wody na spodek doniczki.Tak aby ziemia była lekko wilgotna.Nadmiar wody wylewamy ze spodka.Od wiosny do jesieni nawozimy nawozem płynnym dla roślin kwitnących.Zimą gdy roślinki nie kwitną nie ma potrzeby nawożenia.Zimą gdy powietrze jest zbyt suche dobrym rozwiązaniem będzie postawienie doniczek na podstawkach wyłożonych keramzytem.Fiołeczki lubią lekko wilgotne podłoże.Lecz trzeba uważać aby ziemi nie przelać .

Pielęgnacja:

Fiołkom które kwitną regularnie usuwamy zwiędnięte i przekwitłe kwiaty, obrywamy stare i zniszczone liście.Gdy zabrudzą się liście czyścimy je przy pomocy suchego,miękkiego pędzelka.Zabronione jest mycie spryskiwanie oraz nabłyszczanie liści i kwiatów. Nie przelewać bo stracimy roślinkę lub załapie chorobę grzybową

Rozmnażanie:

Fiołka bardzo łatwo rozmnożyć z sadzonek.W tym celu należy odciąć zdrowe silne liście z ogonkami i wsadzić do doniczki z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem na głębokość 1,5-2 cm i przykryć folią pamiętając aby raz dziennie ściągać folie na 5 min. Po kilku tygodniach wyrosną młode sadzonki ,które pojedyńczo rozsadzamy do małych doniczek.Lub ścięte listki z ogonkiem wkładamy do naczynia z woda i gdy wypuści korzonki wówczas wsadzamy do doniczki z ziemią.Po ok2-3 miesiącach wyrosną małe roślinki, możemy oddzielić je od listka tylko wtedy gdy mają 4-6 dobrze rozwiniętych listków . Listeczki muszą też być zielone, gdyż młode białe listeczki na pewno nie przeżyją .

Choroby i szkodniki:

Wciornastki -  powodują ,że kwiaty przebarwiają się ,szybko zasychają widać na roślinie ruchliwe szkodniki.We wszystkich doniczkach z kwiatami umieszczamy doglebowe preparaty owadobójcze w postaci pałeczek lub tabletek.

Fytoftyroza - choroba grzybowa ,powoduje więdnięcie rośliny  pęd u postawy rośliny brązowieje . Fiołek trudny do uratowania.Można spróbować ratować podlewając preparatem  : BRAVO.lub  jeszcze zdrowe listka możemy odkazić w preparacie PREVICUR ENERGY bądż BIOSEPT i dopiero wsadzić do ziemi aby je ukorzenić.Jeśli fiołka nie uratujemy zakażoną ziemię wraz z fiołkiem wyrzucamy.

Szara pleśń - na liściach pojawia się szary pylisty nalot, kwiaty brązowieją.Chorego fiołka odizolować od pozostałych i spryskać preparatami :BIOSEPT,KAPTAN,LUB EUPAREN.Preparaty te nie pozostawią plam na liściach

Stosując środki chemiczne musimy stosować je według zaleceń producenta

POWODZENIA ZOSIA

 

Ankieta

Które fiołki są najładniejsze
 

Ile jest na stronie?

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1006
Miesiąc27713
Wszystkie585644Copyright by Zofia Herman | Webdesigner Alicja Preus | All Rights Reserved