company logo

Dom Pielęgnacja roślin pokojowych KRÓLOWA ( KWIAT ) JEDNEJ NOCY

KRÓLOWA ( KWIAT ) JEDNEJ NOCY PDF Drukuj Email

EPIPHYLLUM  OXYPETALUM

Epiphyllum oxypetalum jest epifitem-potocznie zwanym przez większość osób Królową Jednej Nocy ( kwiat tej rośliny rozwija się nocą) . Jest to roślina tropikalna występuje w Meksyku i Ameryce Południowej.Rodzaj ten spotyka się  także pod dwoma synonimami-Phylokaktus i Phylocereus.

Nazwa  EPIPHYLLUM  pochodzi z j. greckiego i oznacza -" liść ".Choć roślinka ta nie posiada liści ale to co u tej rośliny wygląda jak liść to łodygi, zazwyczaj płaskie z których wypuszcza tzw.rurkę owłosioną a na jej końcu piękny kwiat o intensywnym zapachu. Kolor kwiatów najczęściej biały lecz są też białe z jasno żółtym środkiem. Choć pochodzi z rodziny kaktusowatych to nie posiada kolców.

U nas gatunki te są uprawiane jako rośliny doniczkowe, są odporne na choroby , łatwe w uprawie i nie sprawia problemów .Dlatego jest godna włączenia do  kolekcji każdego miłośnika roślin.

Łodyga tych roślin upodabnia się do liści a kwiat przepiękny ,ekscytujący, barwy białej o intensywnym zapachu.Zachwyca swym urokiem szkoda tylko ,że przez jedną noc. Kwiaty osiagają wielkość 20-25 cm średnicy  (zobacz zdjęcie w galerii roślin domowych),cała roślina dorasta w naszych warunkach 2,5 m, starsze okazy mogą być wyższe.

Roślina ta lubi podłoże próchnicze przepuszczalne i przewiewne .Najlepsze podłoże to torf z domieszką włókna kokosowego ,piasku , perlitu lub wermikulitu. w każdym bądż razie ziemia nie może tworzyć zbitej bryły. Roślinkę nawozimy od marca do pżdziernika.

Ze względu na to,że roślina ta pochodzi z tropików lubi latem podłoże wilgotne ale nie za mokre i stanowisko bardzo jasne ,lecz nie na bezpośrednim słońcu.Uwielbia  słońce  w mieszkaniu najlepiej będzie się czuła przy oknie południowym i południowo-zachodnim  .Latem nawet jest wskazane wyniesienie roślinki na balkon ,taras lub   do ogrodu uważając przy tym by nie była wystawiona na bezpośrednie słonce . Najbardziej odpowiednia temperatura  25 C . Zimą roślinkę należy przenieść do chłodniejszego ale jasnego  pomieszczenia  o temp. około 10 C jeśli mamy chłodną werandę będzie to odpowiednie miejsce i ograniczamy podlewanie .

Gdy zapewnimy jej takie warunki  na przyszły rok odwdzięczy się nam pięknym kwiatostanem .

Rozmnażanie

Sprawdzonym  sposobem jest wsadzenie sadzonki ,którą uzyskujemy z liścia, wsadzamy do piasku z niewielka domieszką torfu .Jest to proces długotrwały ,trzeba pamiętać o zapewnieniu sadzonce wilgotności. Tak już ukorzeniona sadzonka zakwitnie nam po 2 -3 lat uprawy.

życzę  wszystkim udanej uprawy i zadowolenia z tej wyjątkowej rośliny.

Zosia

zdjęcie - moja KRÓLOWA JEDNEJ NOCY.

WYSOKOŚĆ  WYSYŁANYCH SADZONEK  TO 10-20 cm

 

 

Ile jest na stronie?

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj439
Miesiąc10091
Wszystkie880002Copyright by Zofia Herman | Webdesigner Alicja Preus | All Rights Reserved